Oblastní nemocnice Kladno se připojila k podpoře projektu „Nesoudíme. Pomáháme“ zaměřeného na pomoc ženám, které se dostaly do složité životní situace v souvislosti s nečekaným těhotenstvím. Nositelem spolupráce je gynekologicko-porodnické oddělení v čele s primářem MUDr. Štěpánem Urbánkem.

„K projektu „Nesoudíme. Pomáháme“ jsme se rozhodli připojit na základě našich dlouholetých zkušeností se ženami podstupujícími na našem oddělení umělé přerušení těhotenství. Z praxe víme, že pro část žen je rozhodnutí k interrupci velmi obtížné. Neznáme jejich konkrétní situaci, nevíme přesně, co je k tomuto kroku vede. Může se jednat o neuspokojivou životní situaci, ztrátu partnera, obavu o ztrátu vztahu a mnoho dalšího. Málo těchto žen bohužel ví, že situaci mohou řešit i jinými cestami než přerušením těhotenství a že existují možnosti, jak jim pomoci. Proto jsme rádi, že můžeme předávat kontakt na organizaci Hnutí pro Život, kde se ženám dostane nejen adekvátní psychologické podpory, ale i případné další pomoci v těhotenství nebo po porodu. Myslím, že byť jen nezávazná konzultace rozhodně stojí za to, aby některé ženy změnily ono zásadní rozhodnutí, kterého by mohly jednou litovat. A to je důvod, proč se k projektu připojilo i naše oddělení,“ říká MUDr. Štěpán Urbánek.

„Spolupráce s kladenskou porodnicí si velmi vážíme, protože pomoci můžeme jen těm ženám, které se o naší Lince pomoci dozvědí a najdou odvahu zavolat a svěřit se. Doporučení od lékaře je v tomto případě zásadní. Ženám, které pomoc a radu naopak hledají, pak stačí, když v čekárně uvidí náš plakát a spojení na naši Linku pomoci,“ říká Jaroslava Trajerová, vedoucí projektu „Nesoudíme. Pomáháme“.

Cílem projektu „Nesoudíme. Pomáháme“ je nabídnout pomoc ženám, které jejich okolí nebo životní okolnosti nutí k podstoupení umělého ukončení těhotenství, nebo které trpí depresemi poté, co umělý potrat podstoupily. Tyto ženy získají na bezplatné telefonní lince informace o možnostech řešení jejich situace, včetně kontaktů na odborníky z různých oblastí, na které se mohou obrátit. Jsou to zejména gynekologové, genetici, sociální pracovníci, psychologové, rodinní a výchovní poradci, právníci, krizoví pracovníci azylových domů či duchovní. Linku pomoci kontaktuje ročně více než 400 žen.

Projekt „Nesoudíme. Pomáháme“ je financován čistě ze soukromých zdrojů drobných dárců a má v České republice širokou podporu zdravotnických zařízení, měst, špičkových lékařů i známých osobností. V současné době jej podporuje 57 zdravotnických zařízení a 89 měst a obcí.

Příběh ženy z Linky pomoci projektu „Nesoudíme. Pomáháme“

… Já jsem si ve čtyřiceti moc přála třetí dítě, manžel svolil, ale jen asi na půl roku… nezdařilo se, a tak sice nerada, ale zašla jsem se s paní doktorkou domluvit, že si po dovolené nechám napsat antikoncepci, a v tom se to stalo, já najednou otěhotněla. Manžel byl šoku a dítě už nechtěl, necítil se na to.

Já jsem si zpočátku říkala, že to malé nedám, že se stal konečně zázrak, ale když jsem svého muže viděla nešťastného a zoufalého, měla jsem výčitky svědomí, že je vše proti jeho vůli a vlastně je to má chyba, že jsem na něj příliš naléhala… Ten tlak byl doma nesnesitelný, ani má rodina mě nepodpořila, tak jsem nakonec souhlasila a šla na interrupci… Také mi vlastně tenkrát nikdo neřekl, co se mnou tento zákrok udělá. Myslela jsem si, že po něm bude všechno jako dřív, ale nebylo. Nastalo psychické peklo. Na přerušení jsem byla v listopadu 2015 a dodnes trvají deprese, výčitky, trápení. Nedá se to popsat slovy, dokud to člověk nezažije, tak neví…

Kdybych mohla vrátit čas, už bych to nikdy neudělala. Stále si připomínám, kdy by mělo miminko narozeniny, jak by bylo velké. Nevím, jestli třeba čas vše zahojí, ale myslím, že ne, ta rána zůstane do konce života… Třeba odchod mého miminka pomůže jinému miminku, aby se mohlo narodit. Pokud tento mail čte nějaký lékař, prosím upozorňujte maminky na případná postinterrupční psychická traumata.

(Redakčně zkráceno)

29263880897 9858de7ce3 o
Paní Jaroslava Trajerová, vedoucí projektu Nesoudíme. Pomáháme
(foto: Hnutí Pro Život ČR)

46874436772 e427a42a94 o kopie
Na Linku pomoci upozorňuje Hnutí Pro život ČR i prostřednictvím venkovní reklamy.
Nejjednodušší a nejpřímější cestou je však doporučení od gynekologa.
(foto: Hnutí Pro Život ČR)