Porodnice a perinatologické centrum

Zabezpečujeme péči o fyziologická a patologická těhotenství od 32. týdne gravidity ze Středočeského kraje. Těhotné ženy, které se rozhodnou rodit v naší nemocnici, se k porodu NEMUSÍ předem registrovat!

Vedoucí lékařka: MUDr. Hana Brádková
Telefon na porodní sál: 312 606 827 

Typy a počet lůžek

V oddělení šestinedělí mají maminky po porodu k dispozici tři čtyřlůžkové, jeden dvoulůžkový, pět jednolůžkových nadstandardních pokojů a jeden pooperační čtyřlůžkový pokoj s rozvodem kyslíku pro maminky rodící císařským řezem. Všechny pokoje, pooperační nevyjímaje, jsou typu „rooming-in“ (maminka je na pokoji společně s dítětem).
Porodní sál je rozdělen na tři oddělené boxy a jeden porodní box pro alternativní způsob vedení porodu, který je vybaven speciální porodnickou masážní vanou. Nastávající maminky mohou využít gymnastických míčů a porodnického vaku, tzv.“hrušky“. K dispozici je také jeden třílůžkový pokoj pro intenzivní péči a sledování budoucích maminek před porodem.
Nadstandardní pokoje, stejně jako alternativní porodní box, nelze dopředu rezervovat. Obsazují se postupně podle pořadí a přání maminek. Všechny nadstandardní pokoje jsou vybaveny pohodlnými moderními polohovatelnými lůžky, lednicí, televizorem, telefonním automatem na mince, přebalovacím pultem. Sociální zařízení je součástí dvou nadstandardních pokojů, ostatní tři nadstandardní pokoje mají sociální zařízení společné.

Alternativní a klasické porody

Ke každé rodičce přistupujeme individuálně. Snažíme se respektovat její přání, potřeby a představy o porodu s ohledem na zajištění bezpečnosti pro ni i její nenarozené dítě. Podporujeme aktivní roli rodičky při porodu, možnost vlastního porodního plánu je samozřejmostí.
K uvolnění a relaxaci dna pánevního slouží gymnastické míče, k zaujmutí úlevové polohy jsou k dispozici žíněnky různých rozměrů a porodnický vak, tzv.“hruška“. Ribstol slouží jako opěra při relaxaci. Další možností je využití teplé vody ke zmírnění porodních bolestí a k relaxaci formou sprchy či speciální porodnické masážní vany. Přítomnost otce dítěte či jiné blízké osoby u porodu je samozřejmá. Maminky mohou poslouchat hudbu podle vlastního výběru (zvukový nosič musí mít vlastní). K dispozici mají také aromalampu, do které si mohou přinést vůni.

Epidurální analgezie

Nepřetržitá služba lékařů oddělení ARO zajišťuje bezproblémovou možnost aplikace epidurální analgezie, která je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Je také možností využít inhalační analgezii po porodu (viz ceník gynekologicko-porodnického odd. ON Kladno, a.s.). Inhalační analgezie je moderní a jednoduchou metodou, jak se zbavit nepříjemných pocitů a bolesti při porodu a také při sutuře episiotomie (šití nástřihu hráze). Rodička si podávání řídí sama podle svých vlastních potřeb pod doholedem zdravotnického pesonálu. Inhalační analgezie má kombinovaný účinek, působí proti bolesti, uklidňuje a uvolňuje. Má rychlý nástup i ústup účinku.

Rooming-in

Tento anglosaský termín označuje systém, kdy je matka s dítětem v neustálém a nepřetržitém kontaktu. To umožňuje mamince kojení přesně podle potřeb dítěte a lépe se naučí o dítě starat. Pro dítě je pochopitelně nejlepší, může-li být společně s matkou. S péčí jí pomáhají jak novorozenecké sestry, tak porodní asistentky. Rooming-in je k dispozici všem matkám.

Těhotenské poradny

Pro budoucí maminky máme k dispozici dvě těhotenské poradny. Jednak poradnu pro patologická těhotenství, kam jsou předávány těhotné ženy s jiným než fyziologickým průběhem těhotenství, a poradnu pro fyziologická těhotenství, kterou mají možnost navštěvovat všechny ženy od 36. týdne těhotenství přející si rodit v našem oddělení. Do obou poraden je nutné se předem objednat.

Telefon: 312 606 390

Informační materiály pro nastávající maminky:

youtube play   Představení oddělení

docOdstříkávání mateřského mléka
docJak se budeme starat o deťátko v novorozeneckém věku
docKojení
docAlternativní způsob krmení