Novorozenecké odd. a JIP pro novorozence

Novorozenecké oddělení má k dispozici 17 lůžek (systém rooming-in) pro fyziologické novorozence a 10 lůžek na jednotce intenzivní péče.

Péče o novorozence

Novorozence po porodu ošetřuje dětská sestra, při komplikovaném porodu je vždy přítomen dětský lékař. Při prvním ošetření dítěte je vítána přítomnost tatínka. Na ručičku dítěte se připevní identifikační pásek. První fotografie může být pořízena již při prvním ošetření. Po ošetření dítěte následuje jeho vážení a měření, tatínek může vše zdokumentovat. První dvě hodiny života stráví novorozenec na porodním sále spolu s rodiči. Novorozence přikládáme k prvnímu kojení již na porodním sále z důvodu včasného rozvinutí laktace.

Do doby, než je matka schopna se o dítě starat, pečují o miminko dětské sestry, ovšem podle jeho chuti je nošeno ke kojení. Naše nemocnice jako jedna z prvních v republice získala titul Baby friendly hospital, což je označení pro nemocnici, která podporuje přirozenou výživu dětí a plní 10 kroků k úspěšnému kojení. Po porodu se miminko nekoupe, první dva dny se pouze jemně sprchuje, až třetí den pozná vodu ve vaničce. Maminka se postupně zacvičuje pod vedením novorozenecké sestry.

Vizita lékařem probíhá 2x denně. Pupeční pahýl odstraňujeme po jeho zaschnutí třetí den života.

Čtvrtý den po porodu je miminko připraveno k odchodu domů.

Základní vyšetření novorozence

Každého novorozence čeká vyšetření kyčelních kloubů, orientační vyšetření zraku, odběr krve z patičky na předepsaná vyšetření (vrozená nedostatečná činnost štítné žlázy, fenylketonurie,..). Novorozeneckou žloutenku preventivně sledujeme pomocí přístroje, který dítě ušetří častého krevního odběru.

Nemocné nebo předčasně narozené dítě

Pro nemocné nebo předčasně narozené děti jsou připravena lůžka s moderním vybavením na jednotce intenzivní péče, kam mají rodiče přístup. Je zde také oddělení následné péče, kde je možnost přijetí maminky, aby se zacvičila v péči o své nemocné nebo nedonošené dítě. Z tohoto oddělení pak děti s maminkami odcházejí domů.

Naše oddělení zároveň jako jediné ve Středočeském kraji provozuje nepřetržitou převozovou službu pro nemocné novorozence regionu.

HORKÁ LINKA KOJENÍ: 607 076 348

Poskytuje informace nepřetržitě 24 hodin denně!
Nabízí služby: konzultace s laktační poradkyní při problémech s kojením, přednášky nastávajícím rodičům (kojení, klubíčkování, péče o miminko). Konzultace je ZDARMA!