Přístrojové vybavení kladenské nemocnice se rozšířilo o špičkový ultrazvukový přístroj nejnovější generace zakoupený z evropského dotačního programu IROP 31.

Jedná se o 4D echokardiograf, který v kardiologické ambulanci umožňuje provádět trojrozměrné zobrazení vyšetřovaných orgánů. Přístroj dovoluje lékařům udělat komplexní vyšetření srdce a cév pacienta. Slouží k posouzení poruch srdečního svalu, chlopenních vad nebo zúžených cév. Vyšetření zobrazuje srdce, na kterém se hodnotí jeho velikost, funkce svaloviny, funkce srdečních chlopní a další struktury uvnitř srdce. Dokáže spolehlivě zobrazit většinu patologických stavů srdce.

„Přístroj dokáže díky své obrovské výpočetní síle poskytnout řádově lepší přehled o struktuře a funkci srdečního svalu a srdečních chlopní než předchozí typy echokardiografů. Kromě toho ale umí také vytvořit trojrozměrný obraz všech těchto funkčních celků. Vytvořený obraz pak lze volně otáčet, provádět v něm potřebné řezy a úpravy. To vše v reálném čase přímo na přístroji nebo následně na pracovní stanici,“ popisuje novinku na kardiologii vedoucí lékař koronární jednotky MUDr. Marek Janka.

Kladenská nemocnice se tak řadí na úroveň specializovaných kardiovaskulárních center, která dosud jako jediná disponovala tímto typem moderních přístrojů.

„Moderní ultrazvukový přístroj umožní zkvalitnění diagnostiky všech pacientů s onemocněním srdce. Přístroj je v současné době již v plném provozu a jsme rádi, že můžeme našim pacientům nabídnout možnost vyšetření na tomto špičkovém přístroji," doplňuje MUDr. Janka.