Urologické oddělení Oblastní nemocnice Kladno bylo založeno v roce 1965 a je jedním z nejstarších v České republice. Roční počet hospitalizací se za poslední roky pohybuje okolo 1500 a počet operačních výkonů je kolem 1200. Oddělení poskytuje jako jediné nepřetržitě 24 hodinovou urologickou službu v širokém okolí mezi Prahou, Mostem. Karlovými Vary, Plzní, a Pískem.

Lůžkové oddělení se nachází ve třetím patře monobloku A, v roce 2000 prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. Všechny pokoje jsou vybaveny sociálním zařízením. V současné době má oddělení 32 lůžek, z toho jsou dvě lůžka na samostatných nadstandardních pokojích s televizorem, chladničkou a vlastním příslušenstvím. Ostatní pokoje jsou 5-ti lůžkové.

dsc 0007  dsc 0007  dsc 0007

Součástí oddělení je i urologická ambulance, nacházející se ve 3. patře monobloku C.

dsc 0250  dsc 0250  dsc 0250  
dsc 0250  dsc 0250  dsc 0250

Operační léčba zahrnuje celé spektrum operačních výkonů, od klasických operačních výkonů přes endoskopické a laparoskopické operační výkony prováděné moderním vybavením s minimální invazivitou. Spolupracujeme s Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady při jedné z možností léčby močových konkrementů – při mimotělním drcení konkrementů rázovou vlnou. Celá řada urologických onemocnění se léčí též za pomoci léků – bez nutnosti operačního zákroku. Urologická ambulance se zaměřuje na endoskopická a funkční vyšetření močových cest a dispenzarizaci pacientů.

Urologické oddělení má v pavilonu CAM svůj špičkově vybavený operační sál, tudíž operační programy nejsou limitované souběhem jiných oddělení. Sál je v provozu 24 hodin denně.

dsc 0311  dsc 0311  dsc 0311  
dsc 0311  dsc 0311  dsc 0214

V rámci operačních sálů je pro pacienty po operaci připraven i dospávací pokoj, který zajišťuje bezprostřední krátkodobou pooperační péči o pacienty po výkonech v celkové i lokální anestezii a kteří nevyžadují po výkonu specializovanou péči na oborových jednotkách intenzivní péče nebo na lůžkovém resuscitačním oddělení.

S Urologickým oddělením úzce spolupracuje i Urgentní příjem, který s konzultacemi dalších odborností zajišťuje rychlou diagnostiku akutních stavů. Dle potřeby je k dispozici i nové a moderní CT, které je v provozu 24 hodin denně včetně sloužícího rentgenologa.

dsc 0007  dsc 0007

Náplň práce

Náplní práce urologického oddělení je diagnostika a léčba onemocnění močové soustavy a mužských pohlavních orgánů, zejména:

  • lithiasy – diagnostika a léčba močových konkrementů
  • překážek v močových cestách
  • benigní hyperplazie prostaty – nezhoubné zvětšení prostaty
  • močové inkontinence mužů i žen
  • záněty močových cest

Spolupráce s onkologickým oddělením umožňuje také kompletní diagnostiku a léčbu nádorových onemocnění:

  • ledvin
  • vývodných močových cest
  • mužských pohlavních orgánů

Spektrum operačních výkonů

Urologické oddělení pokrývá operativu v celém rozsahu svého oboru včetně náročných výkonů jako je radikální prostatektomie (pro karcinom prostaty) a radikální cystektomie (pro pokročilý nádor močového měchýře). Kameny z močových cest odstraňujeme minimálně invazivními metodami (endoskopicky a perkutánně). K vyšetření horních cest močových máme k disposici i flexibilní uretroskop. Operace dolních cest močových pro nádory, kameny jsou prováděny vždy endoskopicky, operace pro zbytnění prostaty v drtivé většině endoskopicky. Nádory ledvin operujeme laparoskopicky pokud objem a rozsah nádoru takový postup dovolí. 

Pro oddělení je plánován nový sonografický přístroj vysokého standardu, který do budoucna umožní i fůzi sonografického vyšetření prostaty se snímky zobrazení magnetické rezonance.