Aktuální výstava v Galerii Jaroslava Hrušky

Příroda a město

Výstava fotografií zachycující kontrast přírody a města. Svá díla zde vystavují autoři, kteří nejsou nováčky na poli fotografie. Mají na svém kontě mnoho skvělých fotografií, výstav a ocenění, jak na amatérské, tak i profesionální úrovni.

gjh výstava od 6.3.2024

Olga Sarkőziová
Výběr obrazů ze skoukromých sbírek

o. sarkozyova

Olina se narodila 9. dubna 1968 v Benešově. Start do jejího života nebyl zrovna nejšťastnější, protože rodina o ni nejevila zájem. Přestože dostala do vínku celou řadu talentů, od malička se také potýká s několika zdravotními handicapy, které jí ztěžují dorozumívání s okolím a také orientaci v něm. Olga má zrakové postižení a je hluchoněmá. Přesto své talenty vždy rozvíjela a dokázala je naplno využít. Svůj výtvarný talent zúročuje vytvářením kreseb, které již získaly významná ocenění. Obrazy vyjadřuje své nálady a pocity, které někdy řeknou více než vyslovená věta.  Obdiv budí její odvaha a harmonie při volbě barev a témat. Většinou jsou plné veselých teplých barev a vyzařuje z nich optimismus, jindy odráží i smutek a nepohodu tak, jak to život přináší. Malování je pro ni relaxací i velkým koníčkem a věnuje mu každou volnou chvíli. V současné době žije Olga v Zahradě, centru sociálních služeb Kladno.  

Olga pravidelně posílá své kresby do různých soutěží. Její díla se stala součástí výstavy obrazů s názvem Každý může být umělcem ve výstavní síni Konírna musea Kampa v Praze. Své obrazy také prezentovala na samostatné výstavě ve Středočeské knihovně Kladno v roce 2019.

Nebylo by však úplné Olinu představit jen jako výtvarnici. Je i velmi dobrou herečkou a tanečnicí. Toto své nadání uplatňuje v divadelním souboru Taška Kladno, kde patří mezi hlavní opory týmu. Žádný divák nevěří, když shlédne Olinino taneční vystoupení, že tančila žena se sluchovým postižením. Od roku 2011 ztvárnila v tomto souboru několik divadelních rolí a podílela se také na natáčení čtyřech oceněných snímků z mezinárodního filmového festivalu Mental Power Prague Film Festival - Živý film, Věci v pohybu, Čert a Káča a Olga, můj svět. Za svůj herecký výkon byla několikrát nominována na jednu z hlavních cen tohoto festivalu. Film Olga, můj svět, který přímo reflektuje Olinčinu odvahu plnit si své sny, získal cenu za nejlepší film Mental Power Prague Film Festival 2022 a speciální cenu poroty festivalu neslyšících umělců Deafland Brno 2021.