Každému z nás se v dětství jistě stal nějaký úraz. Úrazy jsou u dětí natolik běžnou záležitostí, že jsou často považovány za nevyhnutelnou součást dětství. Žádný úraz se ale nikdy nestane náhodně, má své příčiny a ve většině případů mu lze i předcházet.

„V Oblastní nemocnici Kladno zdravotníci ročně ošetří přes 3 500 dětských úrazů jejichž nejčastějšími příčinami jsou pády, dopravní nehody a školní či sportovní aktivity,“ sdělila neveselou statistiku Hana Plačková, tisková mluvčí kladenské nemocnice s dodatkem, že nejdůležitější a zároveň nejjednodušší způsob, jak všichni můžeme snížit počty zranění a v nejhorších případech i úmrtí, je prevence.

Právě na prevenci byl zaměřený unikátní výukový projekt pro malé školáky, který již tři roky dělá Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje. O jeho výjimečnosti se mohly 17. října přesvědčit děti z kladenské 7. ZŠ na akci Oblastní nemocnice Kladno. Cílem této akce bylo působit na nejmenší „pacienty“ především preventivně a předat jim i základní znalosti související s poskytnutím první pomoci.

„Díky osvětě je možné nejen některým dětským nehodám a zraněním předcházet, ale z praxe sami víme, že se již mnohokrát o prvotní ošetření zraněné nebo jinak postižené osoby dokázalo postarat poměrně malé dítě,“ řekl ke svému unikátnímu projektu vedoucí školícího střediska ZZS SČK Marek Hylebrant, který děti v posluchárně Oblastní nemocnice Kladno přesvědčil, že výuka první pomoci nemusí být vůbec nudná. Děti se naučily jak správě telefonovat na tísňovou linku 155 a hlavním hrdinou dopoledne se stal zraněný plyšový medvěd, na kterém instruktor dětem ukázal masáž srdce, ošetřování řezné rány, zlomeniny nebo popáleniny. Součástí představení bylo i promítání animované vzdělávací pohádky s opičkou a lenochodem „Haló, co se stalo?“.

„Vtáhnout děti do děje je nejlepší způsob, jak je zaujmout. Když program děti baví, je velký předpoklad, že se jim budou poznatky lépe pamatovat,“ okomentoval svůj výukový projekt Marek Hylebrant, který si kromě obřího medvěda vzal na pomoc i plyšovou sanitku a velký plyšový mobil. Všechny rekvizity si děti mohly na konci představení prohlédnout.

dsc 0034  dsc 0034