V pondělí 29. 8. 2016 se Oblastní nemocnice Kladno slavnostně zapojila do projektu „Život v kufříku“. Při této příležitosti navštívili nemocnici zástupci Nadačního fondu LA VIDA LOCA. Ti s sebou přinesli první kufříčky určené pro opuštěné novorozence, kteří míří do kojeneckých ústavů či pěstounské péče. Projekt „Život v kufříku“ by měl právě těmto opuštěným dětem pomoci získat památky na své rané dětství.

Zhruba pět set dětí ročně se v ČR po narození ocitne v kojeneckém ústavu nebo pěstounské péči. Během prvních let života mnohdy vystřídají i několik míst a často tak přijdou o základní informace o svém příchodu na svět a o své minulosti. Právě proto vybavuje projekt „Život v kufříku“ opuštěné děti na jejich cestě životem kufříkem s předměty, které jim budou už navždy připomínat základní informace o jejich narození a uchovají vzpomínky na tuto dobu a dobu krátce po něm. „V kufříku budou děti mít jako upomínku na své narození řadu věcí, jako je památníček s první fotografií, otisky ručiček nebo osobní přání do života od zdravotních sestřiček nemocnice,“ řekla Martina Wojtylová Opava z Nadačního fondu La Vida Loca. 


„Velice rádi jsme se zapojili do tohoto projektu. Opuštěné děti, kterým osud nepřál, tak můžeme podpořit alespoň tímto způsobem. Moc bychom si přáli, aby tento kufřík pro děti znamenal nový a lepší start do života, s novými rodiči či novou rodinou,“ uvedl ředitel Oblastní nemocnice Kladno MUDr. Vladimír Lemon.

Kufřík obsahuje tyto předměty a informace: první fotografie miminka, otisk ručičky a nožičky, váhu a délku miminka, osobní přání do života od sestřiček, které se o miminko staraly, fotografie sestřiček, fotografie porodnice, první botičky, první obleček, první hračku, kojeneckou láhev, dudlík a výtisk novin ze dne narození miminka