Moderní, výkonná a na technologické špičce. Přesně taková je nová fototerapeutická UV kabina, která je pacientům k dispozici na kožním oddělení kladenské nemocnice.

MUDr. Jana Földesová, primářka kožního oddělení, představila zařízení jako moderní zářič, který působením ultrafialového světla přináší efektivní a bezpečnou terapii řady kožních diagnóz jako je například lupénka, atopický ekzém, ztráta pigmentu, svědění kůže, akné apod. V sezóně poskytuje kožní oddělení kladenské nemocnice fototerapeutickou léčbu zhruba 115 pacientům měsíčně. Na ošetření docházejí 2-4x týdně.

V kabině zářiče je 42 UV trubic o délce dva metry, díky kterým je možné účelněji ošetřit i vyšší pacienty. Lze využít nezávisle na sobě záření UVA i UVB. Velkou předností nového přístroje je možnost připojení k počítači s programem, který umožňuje zaznamenat kompletní přehled o terapii pacienta. Program umožňuje i sestavení kompletního individuálního terapeutického plánu.

A jaké jsou hlavní výhody nové fototerapeutické UV kabiny?

„Kabina je vybavena obrazovkou, na které se v průběhu ozařování zobrazuje vyzářená dávka a zbývající čas do konce ošetření. Pacient může ovládat i směr a intenzitu ventilace a má k dispozici tlačítka START (sám si program spustí, až se v kabině vhodně postaví) a STOP (sám si program vypne, kdyby se něco stalo), což je důležité obzvláště u starších pacientů při teplém počasí, kdy se některým osobám může udělat nevolno. Pro tyto případy je kabina navíc doplněna speciálním bezpečnostním prvkem. Jedná se o náramek na šňůrce uchycené do senzoru, kdy se v případě pádu pacienta kabina automaticky vypne a spustí se alarm,“ vysvětluje primářka Jana Földesová.

Z nového přístroje je nadšená i paní Dagmar, kterou už od dětství trápí lupénka. Říká, že nejhorší období bylo v pubertě. Jako dívka se chtěla líbit, ale přitom si nemohla obléci krátké kalhoty ani jít na koupaliště. „Je to velká zátěž na psychiku, a kromě toho je onemocnění i bolestivé. Snažila jsem se lupénku skrývat před okolím, nosila jsem jen dlouhé kalhoty a sukně, halenky a trika s dlouhým rukávem, v létě to bylo hrozné. Když si člověk chce vzít krátké tričko nebo sukni, je ta vyrážka viditelná. Málokdo věděl, co mě trápí a jak moc mi to komplikuje život,“ popisuje sympatická paní Dagmar. Díky novému přístroji bude moci s lupénkou bojovat mnohem účinněji.

„Doba fototerapie může začít už na 25 vteřinách. Hodnoty fotoléčby se ordinují po předchozím vyšetření lékařem a jsou ovlivněny kožním fototypem, diagnózou i předchozími zkušenostmi s léčbou,“ doplňuje MUDr. Földesová.

Kožní ambulance
tel.: 312 606 464

Ordinační doba pro objednané pacienty
Po – Pá 7,30 – 13,00 a 13,30 – 15,15

dsc 0009

dsc 0009

dsc 0009