Druhý říjnový čtvrtek, který letos připadá na 11.10.2018, každoročně patří Světovému dni zraku.

Hlavním cílem kampaně, koordinované Světovou zdravotnickou organizací (WHO), je poukázat na skutečnost, že v boji proti ztrátě zraku je nejúčinnější prevence, včasná diagnostika a dostupná léčba.

„Oči jsou pro nás velice důležitým smyslovým orgánem a těmito pravidelnými akcemi bychom rádi apelovali na lidi, aby nepodceňovali preventivní vyšetření a nechali si alespoň jednou za dva roky zrak vyšetřit. Včasná návštěva ordinace a jednoduchá vyšetření mohou pacienta zachránit před vážnými komplikacemi se zrakem,“ řekl primář očního oddělení kladenské nemocnice MUDr. Jan Blumenstein.

Zrak – smysl, o který je nutné pečovat

Oči ohrožuje celá řada negativních vlivů jako jsou například znečištěné ovzduší, UV záření, nebo cigaretový kouř. Očím nesvědčí ani nadměrné namáhání – například čtení při nedostatečném nebo nevhodném osvětlení, dlouhodobé sledování televize nebo práce na počítači. Špatný zrak totiž může vést k bolestem hlavy, k únavě a ke špatnému soustředění.

Jak si uchovat zdravé oči

Základem zdravého zraku je především zdravý životní styl nebo správná léčba celkových onemocnění, která mohou vést k očním komplikacím – především u cukrovky nebo u neléčeného vysokého tlaku. Důležité je i používání ochranných pomůcek v práci, při sportu a ve volném čase. Při potížích bychom neměli odkládat návštěvu očního lékaře, protože platí, že nejzávažnějším příznakem očního onemocnění je náhlý pokles zraku zejména na jednom oku.

Po čtyřicítce si nechte kouknout do očí

„Bylo by dobré, aby pacienti kolem 45-50 let věku absolvovali jednoduché vyšetření na přístroji OCT (optická koherentní tomografie), které je schopno časné změny odhalit a tím umožnit zahájit léčbu včas. Toto vyšetření je bezbolestné a trvá jen pár minut. Provádíme ho na našem oddělení za přímou platbu 500,- Kč,“ řekl primář očního oddělení kladenské nemocnice MUDr. Jan Blumenstein a dodal „Pravidelné vyšetření bych doporučil hlavně diabetikům. Povinnost provádět preventivní vyšetření zraku mají i dětští lékaři. Přesto se domnívám, že je prevence u jinak zdravých lidí důležitá. Například k odhalení zeleného zákalu, který nebolí a nevratná ztráta zraku se může odhalit pozdě.“

Staráte se správně o svůj zrak? Nechte si našimi odborníky mrknout do očí:

KDY:       11.10.2018 od 9,00 – 12,00 hodin
KDE:        v atriu budovy CAM (Centra akutní medicíny)

 světový den zraku 2018

Rádi bychom Vás informovali, že na akci mohou být pořizovány fotografické, popř. audio/video záznamy, které budeme dále využívat pro účely propagace a prezentace nemocnice na sociálních sítích a webových stránkách, které Oblastní nemocnice Kladno zřizuje. Fotografie či audio/video materiály mohou být poskytnuty i třetím osobám, a to pro účely reklamní (komerční) i redakční (tzn. uveřejňování v periodickém tisku).