Gynekologicko-porodnické oddělení kladenské nemocnice používá k vyšetření nový ultrazvuk. Moderní zdravotnický přístroj pomůže lékařům při vyšetření těhotných žen a umožní včas odhalit možné onemocnění plodu. 

Ve snaze zvýšit komfort a kvalitu vyšetření ho nemocnice koupila za zhruba dva a čtvrt milionu korun a je součástí gynekologických ambulancí. Pro matku i dítě je ultrazvukové vyšetření naprosto bezpečné a pro lékaře je nenahraditelné. Dokáže totiž včas odhalit možné poruchy vývoje.

„Ročně provedou lékaři v gynekologických ambulancích pomocí ultrazvuku přibližně tři tisíce vyšetření, při kterých se hodnotí, jak dítě prospívá a zda se vyvíjí tak, jak by mělo. Kromě zjištění základních informací jako jsou velikost miminka, uložení placenty, zobrazení orgánů a páteře se jím odhalují také vrozené vývojové vady. Jejich včasná diagnostika pomáhá k efektivnějšímu řešení těchto postižení,“ říká MUDr. Jana Capková, lékařka Gynekologicko-porodnického oddělení kladenské nemocnice, která si pochvaluje zároveň rychlost a přesnost nového přístroje.

„Díky novému přístroji dále stoupla také kvalita vyšetření zaměřených na onemocnění ženských pohlavních orgánů u netěhotných žen. Počet těchto gynekologických ultrazvuků se v naší ambulanci pohybuje kolem dvanácti set ročně,“ popsal další využití MUDr. Štěpán Urbánek, primář kladenského Gynekologicko-porodnického oddělení.

Velikou výhodou přístrojové novinky je také barevné digitální zobrazení, které umožní dokonce i trojrozměrné zachycení tváře a pohybů miminka v reálném čase. Pokud mají rodiče zájem odnést si domů kouzelnou památku v podobě fotografií a několikaminutového videa jejich očekávaného děťátka, mohou se k provedení 3D ultrazvuku objednat a trojrozměrné zobrazení si zaplatit.

„Nejvhodnější doba k provedení 3D ultrazvuku je kolem 27. týdne těhotenství. Záznam dokážeme rodičům nahrát buď na přinesený flash disk nebo jim může být zaslán elektronicky na jejich e-mailovou adresu. Pro rodiče je tento ultrazvuk nezapomenutelným zážitkem. Vidí, jak se jejich miminko usmívá, šklebí, cucá si palec nebo na ně vyplázne jazyk, a to vše v přímém přenosu ještě v bříšku. Toto zobrazení není hrazeno ze zdravotního pojištění, není diagnostickým vyšetřením a nenahrazuje pravidelná screeningová vyšetření. Ženy na něj nepotřebují žádanku od ošetřujícího lékaře, ale musí se na něj předem objednat,“ přiblížila porodní asistentka Markéta Holečková, která v kladenské nemocnici komerční ultrazvuk provádí.

Ultrazvuková ambulance Gynekologicko-porodnického oddělení
telefon: 312 606 390, 7:00 - 15:00

Ceník komerčního 3D ultrazvuku

  • 2D fotografie: 50,- Kč
  • 3D fotografie na flash disk + 3 vytištěné fotografie: 600,- Kč
  • 2D + 4D video záznam na flash disk + 3D foto + vytištěné foto: 900,- Kč

utz markéta hjpg

utz gdpr 01

utz gdpr 01