Již 17. ročník regionální konference s názvem Nejedlého Kladno opět po roce uspořádala Klinická laboratoř kladenské nemocnice.  

Zasedání, kterého se účastnilo 90 posluchačů z řad lékařů, vysokoškolských analytiků a zdravotních laborantů, se konalo minulý týden v prostorách Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v Kladně.

„Letos jsme opět v Kladně přivítali naše kolegy z jiných nemocnic a zdravotnických zařízení, se kterými spolupracujeme a já jsem velmi rád, že si udělali čas a přijeli. Program byl opět velmi zajímavý a jistě obohatil vzájemnou spolupráci, která je mezi klinickou laboratoří a odděleními velmi úzká,“ uvádí předseda představenstva kladenské nemocnice Ing. Jaromír Bureš.

Prezentace se týkaly zejména oborů biochemie, hematologie a mikrobiologie, ale v medicíně také stále více využívané umělé inteligence. „Letos jsme do programu zařadili taková témata jako například využítí klinického IT v moderní laboratoři a zkušenosti s nasazením umělé inteligence, problematiku alimentárních infekcí, možnosti stanovení hscTnl (Troponin I, marker infarktu myokardu) na POCT analyzátoru, což je přístroj provádějící měření přímo u pacienta nebo co je možné vyšetřit v těhotenství z jednoho odběru krve,“ říká primář klinické laboratoře kladenské nemocnice Ing. Luděk Šprongl.

Dalšími tématy byly například: heparinem indukovaná trombocytopenie – současné možnosti stanovení, měření a monitorování glukózy: od matuly k senzoru, experimentální metody pro kontinuální neinvazivní monitorování glykemie, výskyt mikroorganismů v různých vzduchových filtrech a další.

Konference nese jméno MUDr. Bedřicha Nejedlého, jednoho ze zakladatelů klinické laboratoře nemocnice v Kladně.

MUDr. Bedřich Nejedlý (1927 – 2003)

Český lékař, klinický biochemik a pedagog. Zakladatel „české“ školy pojetí vnitřního prostředí a acidobazické rovnováhy. Narodil se 21.4.1927 v Praze. V letech 1944 – 45 pracuje jako laborant v petrolejce v Kralupech nad Vltavou. Maturoval v roce 1946 na kralupském gymnáziu, na lékařské fakultě v Praze promoval v roce 1952. Po krátkém pobytu v teplické nemocnici u primáře Petříka nastupuje v červenci 1952 na interní oddělení nemocnice v Kladně. Vedoucím lékařem laboratoře při interním oddělení se stává roku 1955. Post primáře samostatného Oddělení klinické biochemie zastává od roku 1956 do roku 1989. Poté na pracovišti zůstává jako ordinář metabolické poradny až do roku 1996.

nejedleho05 nejedleho07 

nejedleho08 nejedleho09

nejedleho010 nejedleho011

nejedleho013 nejedleho014